FL-D168 Industrial Suspended Smart Ceiling Wall Dehumidifier High Power with WiFi Function
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | ISO, CE |
| Fan: | With Fan |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- FL-D168
- Dehumidification Capacity
- <10Kg/H
- Control
- Automatic
- Suitable Temperature
- 5-38 Degrees Celsius
- Structure
- Overall Mobile
- Type
- Refrigerative Dehumidifier
- Model
- FL-D168
- Power Source
- Electric
- Power (W)
- 2700
- Refrigerant
- R22/R410A/R407c
- After-Sales Service Provided
- Free Spare Parts
- Water Tank Capacity (L)
- 0
- Voltage (V)
- 220
- Compressor
- Rotary Compressor
- Material
- Sheet Metal with Painting
- Fan Speed
- 1
- Dehumidifying Capacity
- 168L/D
- Dimensions
- 1000*720*700mm
- Coverage Area (Sq. FT.)
- 1506
- Private Mold
- Yes
- Application
- Corridor,Shopping Mall
- Transport Package
- Carton
- Specification
- anti-corrosion metal
- Trademark
- FREEAIR
- Origin
- Zhejiang, China
Packaging & Delivery
- Package Size
- 100.00cm * 72.00cm * 70.00cm
- Package Gross Weight
- 95.000kg
Product Description
Product Features:
*Reach your desired humidity more quickly
*Fully intelligent operation
*Refrigerative compressor technology
*HDK high precision sensor
| Model No. | FL-D168 |
| Capacity(30ºC,RH80%) | 168Lday |
| Voltage | AC 220-240V/50HZ/1PH |
| Air Circulation | 2000m3/h |
| Air fliter | primary/medium/high |
| Rated power | 2700W |
| Work Temperature | 5~38ºC |
| Refrigerant Gas | R22/R410A/R407C |
| Diameter of return air inlet | 500*470mm |
| Diameter of air supply outlet | 470*280mm |
| Dimension(L*W*H) | 1000*720*700mm |
| Suitable floor area | 140-170 m2(Room height:3 meters) |
*Auto Defrost
*3 Min delay protect
*24hr Timer
*Remote control
*Power-off memory
*Fault alarm
*Easy to install
*Hidden mounting
*Noise reduction
FREEAIR brand is more cost-effective
Upgrade
Hitachi compressor
Greatlyincrease the dehumidification
effecthave better energy efficiency
More thick copper tube
Bigger heat exchanger.Greatly increasethe efficiency Better dehumidificationHigher efficiency
Smart fully automatical controller, can realize ModbusRtu 485 remote communication connection
Sheet metal body
Strong and durable,
long time use without deformation
Super low noise
Upgrade the overall machine accessories and structure to control to more lower noise
Applications:
* Industry, Scientific Research, Electric Power Transportation
* Lithium Battery Industry, Biotechnology Pharmaceutical Industry
* Chemical, Daily Chemical Industry, Food Beverage Industry
* Safety Glazing Material Industry, Tyre and Rubber Industry
* Medical Instrument, Vegetables Frozen, Precise Instrument
* Wood Goods, Shipbuilding Painting Industry, Kinds of Storage
2)A variety of dehumidifiers,humidifiers and air conditioning units can be available,we also supply the thermostat&humidistat units.
3)We have not only the high quality products and competitive price, but also have excellent services too.
4)OEM & ODM are welcomed.
Standard package without extra charge.But there is the possibility to damage during the transportation.
More strong package with low extra charge.But it can protect the products more better during the transportation.
We're always in the position to implement all of the customers' requirement and fully meet all expectations.Warmly welcome to visit our factory!
1)1-3 years warranty
2)1-2%Spare Parts
3)OEM & ODM are welcome
4)Trial orders are available
5)Sample can be supplied in 7 days
6)If components are broken within guarantee periodexcepting the damage caused by human,the related spare parts will be suppliedfor free.
7)For overseas customers, in case of problems,we will respond within 24hours.
8)Supply detailed operation manual and troubleshooting table .
9)Supply technical support to find out problem reason and guidance of Troubleshooting.
1.Do you accept OEM or ODM?
Yes,we do. We have our own strong technical team.We sincerely welcomed.
2. How to order online?
Confirm product (quantity, price, payment, shipping etc)---waiting for email---confirm trade assurance order---make depositl payment---production finish---make balance payment---shipping
3.What about the payment way?
30%TTdeposit, balance paid before delivery -- amount > USD5,000
100%TTdeposit -- amount < USD5,000
4. What's the shipping way and timing?
We suggest to ship by sea to get cheapest rate, voyage date to America around 30~40 days, to Europe 25~30 days, to Asia and Austrilia 7~15 days.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Ceiling duct dehumidifiers
- FL-D168 Industrial Suspended Smart Ceiling Wall Dehumidifier High Power with WiFi Function