288L/D Dehumidification Capacity Rotary Wheel Industrial Air Dehumidifier for Greenhouse with WiFi
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Industry, Home |
| Certification: | CE |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- FL-G288
- Timing Function
- With Timing Function
- Function
- Washable Air Filter, External Drain Connect, LED Display, Automatic Defrost, Automatic Humidistat Control, Auto Restart, Adjustable Humidistat
- Type
- Refrigerative Dehumidifier
- Refrigerant
- R22/R410A/R407c
- Color
- Grey
- Dimension(L*W*H)
- 776*470*1705mm
- Compressor
- Rotary Compressor
- Showroom Location
- Russia, Spain, Thailand, Morocco
- Material
- Plascti+Sheet Metal with Painting
- Weight
- 130 Kg
- Warranty of Core Components
- 1 Year
- Video Outgoing-Inspection
- Provided
- Applicable Industries
- Hotels, Garment Shops
- Core Components
- Compressor
- Voltage
- 380V/50Hz/3pH
- Air Circulation
- 2800m3/Hr
- Power
- 4200W
- Machinery Test Report
- Provided
- Transport Package
- Plywood Case
- Specification
- anti-corrosion metal
- Trademark
- FREEAIR
- Origin
- Zhejiang, China
Packaging & Delivery
- Package Size
- 77.60cm * 47.00cm * 170.50cm
- Package Gross Weight
- 130.000kg
Product Description
Product Features:
*Reach your desired humidity more quickly
*Fully intelligent operation
*Refrigerative compressor technology
*HDK high precision sensor
| Model No. | FL-G288 |
| Capacity(30ºC,RH80%) | 288L/day |
| Voltage | AC 380V/50Hz/3PH |
| Air Circulation | 2800m3/h |
| Air filter | G4 |
| Power input | 4.2KW |
| Work Temperature | 5~38ºC |
| Refrigerant gas | R22/R410A/R407C |
| Body Size(L*W*H) | 776*470*1705mm |
| Package Size | 840*530*1870mm |
| Net Weight | 130kg |
*Auto Defrost
*Remote control
*3 Min delay protect
*Power-off memory
*24hr Timer
*Easy to move
One machine is intelligent, easy to dehumidify;
automaticdetection of faults, automatic turn on or turn off
Totally intelligent constant humidity
will automatically turn on and dehumidify otherwise it will
automatically turn off
*Remote switch
*Humidity control
*Timer ON/OFF
Waterproof, fireproof, short circuit proof
Motor sealing
Sensor sealing
Electric controlbox sealing
Applications:
* Industry, Scientific Research, Electric Power Transportation
* Lithium Battery Industry, Biotechnology Pharmaceutical Industry
* Chemical, Daily Chemical Industry, Food Beverage Industry
* Safety Glazing Material Industry, Tyre and Rubber Industry
* Medical Instrument, Vegetables Frozen, Precise Instrument
* Wood Goods, Shipbuilding Painting Industry, Kinds of Storage
2)A variety of dehumidifiers,humidifiers and air conditioning units can be available,we also supply the thermostat&humidistat units.
3)We have not only the high quality products and competitive price, but also have excellent services too.
4)OEM & ODM are welcomed.
Standard package without extra charge.But there is the possibility to damage during the transportation.
More strong package with low extra charge.But it can protect the products more better during the transportation.
OEM&ODM is welcomed!
1)1-3 years warranty
2)1-2%Spare Parts
3)OEM & ODM are welcome
4)Trial orders are available
5)Sample can be supplied in 7 days
6)If components are broken within guarantee periodexcepting the damage caused by human,the related spare parts will be supplied
for free.
7)For overseas customers, in case of problems,we will respond within 24hours.
8)Supply detailed operation manual and troubleshooting table .
9)Supply technical support to find out problem reason and guidance of troubleshooting.
1.Do you accept OEM or ODM?
Yes,we do. We have our own strong technical team.We sincerely welcomed.
2. How to order online?
Confirm product (quantity, price, payment, shipping etc)---waiting for email---confirm trade assurance order---make depositl payment---production finish---make balance payment---shipping
3.What about the payment way?
30%TTdeposit, balance paid before delivery -- amount > USD10,000
100%TTdeposit -- amount < USD10,000
4. What's the shipping way and timing?
We suggest to ship by sea to get cheapest rate, voyage date to America around 30~40 days, to Europe 25~30 days, to Asia and
Austrilia 7~15 days.
5. What's the warranty item?
Warranty time normally is 12 months, if you want to extend the warranty time to 24 months, the value will be 10% more of your
order.
6. Can I visit your factory?
Yes sure, warmly welcome to visit our factory to get more profit.
7. How to contact with your factory?
Send inquiry or instant message on trade manager.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Industrial floor standing dehumidifiers
- 288L/D Dehumidification Capacity Rotary Wheel Industrial Air Dehumidifier for Greenhouse with WiFi