High-Quality Temperature Dehumidifier Floor Standing for Factory with Heating Control
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Industry, Home |
| Certification: | CE |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
Secured Trading Service
Gold Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
In-stock Capacity
ODM Services
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier has In-stock capacity
The supplier provides ODM services
Sign In to see all verified strength labels (22)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- FLSW-G168
- Timing Function
- With Timing Function
- Function
- Washable Air Filter, External Drain Connect, LED Display, Automatic Defrost, Automatic Humidistat Control, Auto Restart, Adjustable Humidistat
- Type
- Refrigerative Dehumidifier
- Heating Capacity
- 4000W
- Air Circulation
- 2000m3/H
- Dimension(L*W*H)
- 600*405*1620mm
- Showroom Location
- Egypt, Canada, Saudi Arabia
- Refrigerant
- R22/R410A/R407c
- Work Temperature
- 5-38℃
- Weight
- 90 Kg
- Warranty of Core Components
- 1 Year
- Video Outgoing-Inspection
- Provided
- Core Components
- Compressor
- Packing
- Wooden Cases
- Air Filter
- G4
- Suitable Floor Area
- 200~250 M2
- Voltage
- 380V/50Hz/3pH
- Machinery Test Report
- Provided
- Transport Package
- Plywood Case
- Specification
- anti-corrosion metal
- Trademark
- FREEAIR
- Origin
- Zhejiang, China
Packaging & Delivery
- Package Size
- 60.00cm * 40.50cm * 162.00cm
- Package Gross Weight
- 90.000kg
Product Description
| Model No. | FLSW-G168 |
| Dehumidify Capacity(30ºC,RH80%) | 168L/Day |
| Heating capacity | 4KW |
| Voltage | AC 220V/50Hz/1PH |
| Air Circulation | 2000m/h |
| Air filter | G4 |
| Total power | 6.82KW |
| Work Temperature | 5~38ºC |
| Refrigerant gas | R22/R410A/R407C |
| Body Size(L*W*H) | 600*405*1620mm |
| Weight | 90KG |







|
(1)1-3 years warranty
|
|
(2)1-2%Spare Parts
|
|
(3)OEM & ODM are welcome
|
|
(4)Trial orders are available
|
|
(5)sample can be supplied in 7 days
|
|
(6) If components are broken within guarantee period excepting the damage caused by human,the related spare parts will be supplied for free.
|
|
(7)For overseas customers, in case of problems,we will respond within 24hours.
|
|
(8)Supply detailed operation manual and troubleshooting table .
|
|
(9)Supply technical support to find out problem reason and guidance of troubleshooting.
|
1.Do you accept OEM or ODM?
Yes,we do. We have our own strong technical team.We sincerely welcomed.
2. How to order online?
Confirm product (quantity, price, payment, shipping etc)---waiting for email---confirm trade assurance order---make depositl payment---production finish---make balance payment---shipping
3.What about the payment way?
30%TTdeposit, balance paid before delivery -- amount > USD10,000
100%TTdeposit -- amount < USD10,000
4. What's the shipping way and timing?
We suggest to ship by sea to get cheapest rate, voyage date to America around 30~40 days, to Europe 25~30 days, to Asia and
Austrilia 7~15 days.
5. What's the warranty item?
Warranty time normally is 12 months, if you want to extend the warranty time to 24 months, the value will be 10% more of your
order.
6. Can I visit your factory?
Yes sure, warmly welcome to visit our factory to get more profit.
7. How to contact with your factory?
Send inquiry or instant message on trade manager.
Yes,we do. We have our own strong technical team.We sincerely welcomed.
2. How to order online?
Confirm product (quantity, price, payment, shipping etc)---waiting for email---confirm trade assurance order---make depositl payment---production finish---make balance payment---shipping
3.What about the payment way?
30%TTdeposit, balance paid before delivery -- amount > USD10,000
100%TTdeposit -- amount < USD10,000
4. What's the shipping way and timing?
We suggest to ship by sea to get cheapest rate, voyage date to America around 30~40 days, to Europe 25~30 days, to Asia and
Austrilia 7~15 days.
5. What's the warranty item?
Warranty time normally is 12 months, if you want to extend the warranty time to 24 months, the value will be 10% more of your
order.
6. Can I visit your factory?
Yes sure, warmly welcome to visit our factory to get more profit.
7. How to contact with your factory?
Send inquiry or instant message on trade manager.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Temperature control dehumidifiers
- Dehumidifier with heater
- High-Quality Temperature Dehumidifier Floor Standing for Factory with Heating Control
Related Categories
Hot Searches
More